URGENŤÁCI

Dvaja lekári, jedna nemocnica a tisíce príbehov. Nahliadnite do sveta rýchlych rozhodnutí a nečakaných zvratov, kde každý deň prináša nové výzvy a nezabudnuteľné momenty. MUDr. Jozef Fatrsík a MUDr. Lukáš Takáč vám odhalia, čo všetko sa odohráva za bránami urgentného príjmu, prečo tam môžete čakať aj štyri hodiny a ako sa zdanlivo všedný deň môže v sekunde zmeniť na boj o život. Vypočujte si príbehy z prvej línie zdravotnej starostlivosti.

Listen on:

  • Apple Podcasts
  • Podbean App
  • Spotify
  • Amazon Music

Episodes

2 days ago

„Kolaps je všetko alebo nič.“ – A v tomto prípade to bolo všetko. V mozgu mal viac druhov krvácania. Nízky hygienický štandard pacienta – „Ty si okolo neho neprešiel, ty si ho obišiel.“ Fourniérova gangréna – keď sa muži málo starajú o svoj „poklad“.
Asi 15 rôznych príbuzných potrebovalo informácie v jednej chvíli. 5-centimetrová mozočková porážka sa vyvinula v priebehu dňa na urgente. Keď aj skúsený lekár musí skonštatovať, že tento súboj sa jednoducho nedá vyhrať.

Letecké desatoro #11

Thursday Jul 11, 2024

Thursday Jul 11, 2024

Dokopal lekára, záchranárke sa pokúšal zlomiť ruku a zvaľoval to na epilepsiu. Je "vyvolený" a vyšetrenie pre pilotov absolvoval v trenkách... Keď chirurgovi po operácii chýbajú hodinky, máme problém.
Keď v lietadle niekto zomrie, presúva sa do prvej triedy. Takto prebieha pôrod x kilometrov vo vzduchu. Letecké desatoro – rady a tipy pre cestovanie lietadlom.
Hostia z podcastu https://www.leteckypodcast.sk/ 

Ružová zabalená v modrej #10

Thursday Jul 04, 2024

Thursday Jul 04, 2024

Vypil chladiacu kvapalinu a… v rámci liečby exol 2 deci whiskey. „Ako to ideme robiť?“ – „No poslepiačky.“ – a naozaj to tak spravili.
Dlhá cesta, bez prestávky v jednej polohe = zvýšené riziko trombózy. „Počúvaj, ja som sa skoro pre**al na druhý svet.“
Nepodceňujte kŕčové žily na dolných končatinách a pri dlhých cestách venujte extra starostlivosť svojim nohám!
DETRALEX 60x500 mg, filmom obalené tablety a Detralex 30x1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú liekmi na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom. Viac na: www.detralex.sk

Pôrodnícka Kámasútra #9

Thursday Jun 27, 2024

Thursday Jun 27, 2024

Resuscitácia čerstvo narodenej dcéry známeho športovca... Obrovský slíž vnútri cievy... Pôrodný bungee jumping. EPP – Externý pôrodný pozorovateľ... Pôrod extra muros. Autom predbehol a zastavil sanitku, lebo jeho žena rodila... Snažíme sa rodiť, nie sekať!

Thursday Jun 20, 2024

Mal dole nohavice, sedel vo vlastných výkaloch a všetko ho bolelo... Bolesť hlavy, bolesť zuba... bolesť ako príznak.  Od bolesti zubov až k infarktu. 
 
Čili papričky ako analgetikum? Podzubná šumienka? Explodujúci zub? Zuby ma bolia odvtedy ako aj brucho.

Thursday Jun 13, 2024

Ani prudko zladené duo RLP a urgent na pomoc nestačili. Sestrička – rýchla a bezbolestná ako dobrotivý komár. Kam sa stratili biele krvinky?
Keď sa srdcové komory zbláznia. Pri vypnutých obličkách nemočíme. Nebude tlak, Nebude dialýza. Čvachtajúci furosemid.
Magnesia – Levia sila prírodného horčíka.

Thursday Jun 06, 2024

Prvá a možno posledná jazda vrtuľníkom? Šípková Ruženka na pervitíne… Diagnózu určil RTG technik. Resuscitácia živej pacientky…? Inzulín a alkohol nie sú kamaráti. Od bolesti brucha k zlyhaniu srdca. Nemusíš mať diagnózu, aby si vedel, že ho nemáš poslať domov. Kričala o pomoc z balkóna. Pacientka zúrivo jedla.

Luky skoro odrodil #5

Thursday May 30, 2024

Thursday May 30, 2024

Keď RZP-čka nie je doma... Muchy mala stále na sebe. Ubytovňa alias babský internát. Vyčerpávajúci výjazd.Zlomený lekár sa vracia... Strašiak – HELLP. Sekundové pichnutie na hrudníku nie je infarkt. Luky skoro odrodil... Nemali by sme zabúdať na kvalitu života. Heslo zdravotníkov – predovšetkým neškodiť

Thursday May 23, 2024

Keď lekárovi dochádzajú diagnostické náboje… Pôsobia spomalene, ale padajú rýchlo. Zbláznená štítna žľaza. Orgán, ktorý bičuje organizmus.
Jód na zlato. Šéfmenežeris ľudského organizmu. Do štítnej žľazy hneď nepicháme.
Epizóda vznikla v spolupráci so spoločnosťou Merck spol. s r.o., SK-NONT-00109, Máj 2024.

Thursday May 16, 2024

JIS-ka plná opitých detí... Dyspnoe – subjektívny pocit nedostatku vzduchu. Choré srdce sa "rozhoduje", či vyživí seba alebo organizmus. Anémia alebo keď krvinky chodia len víkendovým spojom. Jeden naozaj fučí a druhý nič... Vzduch v dutine hrudnej, ale nie v pľúcach. Aj kyslík môže byť toxický. Na poli v blate našiel intubačnú kanylu. 

Copyright 2024 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240320